WeWork teraz akceptuje i trzyma Bitcoin: Potencjalny punkt zwrotny?

Na początku tego tygodnia WeWork ogłosił, że zacznie akceptować płatności w kryptowalutach. W ślad za Teslą i MicroStrategy, startup z branży nieruchomości komercyjnych oświadczył, że zacznie utrzymywać Bitcoin w swoim bilansie – kolejny znak rosnącej akceptacji instytucjonalnej Bitcoina.

WeWork powiedział, że będzie akceptował Bitcoin, Ethereum i USD Coin

WeWork powiedział, że będzie akceptował Bitcoin, Ethereum i USD Coin, wśród kilku innych kryptowalut, jako płatność za swoje usługi. Podobnie jak Tesla, firma będzie prowadzić własne węzły – zachowując swoje kryptowaluty, a nie konwertując je na fiat.

Coinbase, wraz z kryptowalutowym sprzedawcą Bitpay, nawiązał współpracę z WeWork, aby ułatwić jej transakcje kryptowalutowe. Amerykański gigant wymiany kryptowalut jest również pierwszym członkiem WeWork, który płaci za swoje członkostwo w kryptowalucie.

W informacji prasowej, prezes WeWork Marcelo Claure miał to do powiedzenia na temat niedawnego przedsięwzięcia firmy w kryptowaluty:

„Kiedy myślimy o miejscu pracy przyszłości i biznesie, musimy uznać kryptowalutę za centralną część tej rozmowy. Kryptowaluta pomaga budować silniejszą globalną gospodarkę, a ogłoszenie WeWork pokazuje zaangażowanie firmy nie tylko w innowacje, ale także w bycie firmą skoncentrowaną na świecie.“

Czy kryptowaluta może w końcu uczynić WeWork zyskownym?

Ponieważ kryptowaluta nadal staje się bardziej mainstreamowa zarówno jako klasa aktywów, jak i środek wymiany, wiele korporacji przestawiło swoje modele biznesowe w kierunku Bitcoina. Tesla jest jednym z takich przykładów.

Na początku tego roku, producent pojazdów elektrycznych nabył Bitcoin o wartości ponad 1,5 miliarda dolarów w swoim bilansie – zakład, który już wydawał się opłacalny z niezrealizowanym zyskiem około 900 milionów dolarów. Choć nie zrealizowany, sama kwota przewyższa łączne zyski Tesli w wysokości 721 milionów dolarów w całym 2020 roku.

Po nieudanej próbie IPO z powrotem w 2019 roku, WeWork planuje wejść na giełdę za pośrednictwem spółki akwizycyjnej specjalnego przeznaczenia (SPAC) jeszcze w tym roku. Z jego wyceną pod kontrolą, firma prawdopodobnie chce wzmocnić i zdywersyfikować swój strumień przychodów i model biznesowy.

Ważne jest, aby wziąć pod uwagę, że pomimo 3,2 miliarda dolarów przychodów, WeWork nadal wypalał swoje rezerwy gotówkowe. Firma odnotowała stratę w wysokości 3,5 miliarda dolarów w 2019 roku i nieco niższą 3,2 miliarda dolarów w 2020 roku. Z pandemią koronawirusów w dużej mierze niszczącą to, co pozostało z firmy, jej liczby prawdopodobnie nie poprawią się w najbliższym czasie.

Czy zatem wysoce przekonujący zakład na niezwykle zmienną klasę aktywów opłaci się startupowi? Potencjalnie, ale z pewnością nie na tyle, aby zrównoważyć swój dziko nierentowny model biznesowy. Mimo to, włączenie systemu płatności kryptowalutowych może być tylko pozytywne poprzez przyciągnięcie nowych potencjalnych klientów.

This entry was posted in Bitcoin. Bookmark the permalink.

Comments are closed.